Uczenie się
Lifestyle

Poniedziałki z Gallupem: uczenie się

Nowy tydzień – nowa seria postów! Zainspirowana pracą z talentami, postanowiłam i tutaj przybliżyć tę ideę. Poniedziałki z Gallupem to na razie pomysł na 5 wpisów związanych z 5 moimi top talentami. Zacznijmy jednak od początku. Test StrengthsFinder to przygotowane przez Instytut Gallupa narzędzie służące do badania swoich mocnych stron. Odkrycie wiodących talentów i praca z nimi to bardzo dobra droga do rozwoju w zgodzie ze sobą. Wzmacniasz dzięki temu te obszary, do których masz predyspozycje. Świadomie wykorzystując swoje silne strony, mądrzej osiągasz lepsze rezultaty.

Sama zanim zrobiłam test, długo nasłuchałam się podcastów Dominika Juszczyka. Znajdziesz w nich nie tylko profesjonalne wprowadzenie w temat, ale także mnóstwo praktycznych przykładów rozwijania i wykorzystania talentów. Ja tutaj przedstawię moje spojrzenie każdy z top 5 talentów.

No. 1 Uczenie się

Nie powiem, żeby ta pozycja szczególnie mnie zdziwiła w wynikach, ale jej czołowa pozycja już od początku wiele wyjaśniła. Ten zapał do poznawania nowych rzeczy, ale i podatność do zaczynania wielu tematów na raz. To jeszcze nie ten moment, by policzyć wszystkie rozpoczęte internetowe kursy…

U osób z tym talentem dominuje potrzeba nowości i ciągłego rozwoju, stawania przed zadaniami. Trochę mam wyjaśnienie, dlaczego tak kręci mnie dopisywanie do długiej listy artykułów o tych fragmentach zagadnienia, których jeszcze nie znam. To predyspozycja niezwykle przydatna, bo za jej realizacją idzie też satysfakcja. Choć, tak jak wspomniałam, ma ona też ciemną stronę. Z czasem, kiedy przyrost wiedzy nie jest już tak widoczny, jest ryzyko porzucenia działania dla jakiejś „nowej” wiedzy. I można tak w kółko. Mieć wiedzę z różnych dziedzin, ale na niegłębokim poziomie.

Nie tylko ja się uczę

Osoby z talentem uczenie się nie tylko lubią same się uczyć, ale także uczyć innych i patrzeć, jak oni się rozwijają. Fragmenty opisu talentów to trochę jak rzucanie światła na twoje wspomnienia. Ten objaśnia na przykład, dlaczego ciągnęło mnie w stronę nauczycielską, dlaczego zawsze lubiłam prowadzić warsztaty. Do tego miejsca też można wspomniany aspekt odnieść. W końcu zakładając bloga, też myślałam o przekazywaniu tego, co już wiem.

Choć i w tym aspekcie może kryć się niebezpieczeństwo. Czasem gdy chcesz przekazać wiedzę, jesteś postrzegany jako przemądrzały. To z kolei skłoniło mnie do większej uważności na styl komunikacji i prezentowania swoich opinii.

Jak wspomagać uczenie się?

Po krótkim określeniu charakteru tego talentu pora na konkret. Co zrobić, by jak najlepiej wykorzystać uczenie się? Nawet jeśli nie czujesz się w tym mocna, parę prostych sposobów może pomóc Ci lepiej przyswajać wiedzę i kształtować umiejętności.

  1. Znajdź swój sposób – przetestuj i zdecyduj, jak lepiej Ci się uczy: wzrokowo, słuchowo, w ruchu? Dbając o najtrafniejszy kanał przekazu informacji, zapamiętasz ich najwięcej. Mapy myśli, nagrywanie notatek, powtórki na spacerze? Sprawdź, co zaskoczy!
  2. Tłumacz innym – lepiej zrozumiesz. To już dość powszechna rada, ale jej efekty też są powszechne! Jeśli jesteś w stanie wyjaśnić zagadnienie innej osobie, bez problemu wyjaśnisz je egzaminatorowi czy nauczycielowi. Najlepiej do testu wybierz kogoś, kto nie jest specjalistą w temacie i będzie dopytywał o prostsze wersje opowieści.
  3. Ucz się w grupie. Szczególnie kiedy materiału jest dużo, dobrze sprawdzają się grupowe powtórki. Im więcej głów, tym więcej spojrzeń na problem. Jeśli macie mało czasu, wyznaczcie ekspertów od zagadnień, a potem wymieńcie się najważniejszymi informacjami.
  4. Znajdź swój cel – ostatnie, lecz równie ważne. Określ, do czego przyda Ci się zdobywana wiedza. Znając powód, łatwiej utrzymasz chęć do nauki. Nawet pozornie najmniej związany fragment wiedzy połączysz z celem. Wystarczy tylko trochę kreatywności. Możesz zostać ekspertem. Mieć dodatkową opcję na zarobek. Brylować w rozmowie towarzyskiej. Znajdź swój cel.

To czego się nauczysz?

Bardzo lubię ten mój talent. Jest tyle interesującej wiedzy na świecie! A Ciebie zainteresował temat talentów Gallupa? Co jeszcze chcesz wiedzieć o uczeniu się? Może masz jakieś wskazówki do opisu kolejnych talentów? Na wszystkie czekam w komentarzu!

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.