Osiąganie szczytów zawsze cieszy
Lifestyle

Poniedziałki z Gallupem: osiąganie

Całkiem dobry sposób na przyglądanie się moim talentom wymyśliłam. Bo przekazywanie o nich informacji tutaj nie tylko wymaga większego skupienia na nich, ale też motywuje, żeby szybciej się za nie zabrać – zdążyć do poniedziałku. Inaczej… wiadomo, że bym nad nimi popracowała „kiedyś”. Choć już nie wiadomo, kiedy ono by nadeszło. Jeśli nie kojarzysz koncepcji talentów Gallupa, zapraszam na pierwszy post z tej serii. A jeśli ciekawi Cię kolejna pozycja z mojej listy top 5 – czym prędzej czytaj dalej.

No. 2 Osiąganie

Osiąganie to talent związany z działaniem: pozwala wykonywać i dokańczać zadania. Osoby, które mają go wysoko, są wytrzymałe i pracowite, odczuwają satysfakcję, kiedy są zajęte i produktywne. Tak w skrócie mówi Dominik. Posiadanie takiego talentu cieszy z oczywistych powodów. Naturalna skłonność do „robienia rzeczy” sprzyja nie tylko rozwojowi, ale też wywiązywaniu się z obowiązków. Każdy jakieś ma, więc jeśli pracowitość daje Ci satysfakcję… bajka. A może nie?

Jak każdy talent, osiąganie ma też swoją ciemną stronę. Udało mi się do tej pory poznać ją bardzo dobrze. Branie na siebie niezliczonych porcji zadań. Realizowanie nie swoich celów, bo „są do zrobienia”. I w końcu permanentny brak odpoczynku, przecież cały czas jest coś. Jak można tak leniuchować?! To ostatnie jest szczególnie groźne. Łatwo się przeforsować, szybko można doprowadzić do wypalenia. Nie o taki work-life balance tyle robiliśmy.

Jednak przy większej uważności na pracoholiczne tendencje można zdziałać wielkie rzeczy. W dodatku z połączeniem #uczeniasię. Wytrzymałość, by pracować ciężko i skłonność do zamykania rozpoczętych spraw – mądrzej wykorzystane – stają się podstawą sukcesów tam, gdzie je zastosujesz. Ale nie tylko swoich własnych. Osoby z talentem osiąganie potrafią także napędzać pracę swoich zespołów. Narzucają tempo i przełamują marazm. Nie bądźmy tak egoistyczni we wskazywaniu plusów.

Jak wspomagać osiąganie?

Kiedy szybko napisałam pracę magisterską dostawałam wiele pytań o to, jak to zrobiłam. Co mnie motywowało do jej napisania? I najprostsza odpowiedź brzmi: „eee, napisanie magisterki?”. To było zadanie jak każde inne. No, może troszeczkę bardziej złożone. Jeżeli nie po drodze Ci z dokańczaniem spraw i chcesz rozwinąć swoje #osiąganie, parę sprawdzonych sposobów ode mnie.

1. Określ jasno, co jest do zrobienia

Osoby z tym talentem naturalnie uwielbiają tworzyć listy to do na każdą okazję. Z jednej strony dlatego, że potrzebują precyzji. Dokładnie sformułowane zadanie pozwala od razu zabrać się do roboty. Hurra, można działać, nie trzeba za dużo myśleć. To dobra wskazówka, zwłaszcza gdy przed Tobą bardziej złożona aktywność. Jasne określenie pierwszej czynności, którą należy wykonać, przybliży Cię do upragnionego celu.

Drugi powód tworzenia tych długich list to do stanowi poczucie dumy i sprawczości w momencie przekreślenia zadania po wykonaniu. Czy zdarzyło mi się dopisać w kalendarzu zrobioną czynność tylko po to, by ją wykreślić? Być może… Żarty żartami, ale gdy będziesz mieć możliwość zobaczenia, ile już za Tobą (skreślone zadania), chętniej doprowadzisz do wykonania pozostałych.

2. Zadbaj o świętowanie sukcesów

Jeśli osiąganie jest u Ciebie w talentach wysoko, być może temat świętowania masz trochę zaniedbany (jak ja kiedyś). Dopięłaś swego, zrobiłaś? – Super, świetnie, co następne? Radość trwała całe 30 sekund. Kolejka działań już czeka. Zadbanie o czas na celebrowanie osiągnięcia pozwala nie tylko na przeżywanie radości. Przede wszystkim chroni przed wpadaniem w nadmierny kołowrotek pracy. Jeśli sama się nie zatrzymasz, znajdź kogoś, kto powie Ci stop. Podsumowanie rezultatu, spojrzenie na jego koszty – to działania, które pozwolą Ci podejmować decyzję o kolejnych aktywnościach bardziej świadomie. W końcu każde tak jest jakimś nie.

Kiedy #osiąganie dopięło swego i – tak jak zaplanowałam – po obronie mgr wybrałam się na pyszną kolację. Btw, najlepsza pizza w Lublinie: Oueen Mama.

Natomiast jeśli nie masz problemu z przepracowywaniem się, bo właśnie ciężko Ci się za coś zabrać – ta strategia też się sprawdzi. Określony czas odpoczynku po zadania lub wyjątkowa forma świętowania mogą Cię także motywować do podejmowania kolejnych wysiłków na drodze do rezultatu.

A Ty jak osiągasz sukcesy?

Talenty jako predyspozycje do określonego stylu działania pozwalają w indywidualny sposób podchodzić do wykonywania zadań. Być może któryś z przedstawionych przeze mnie przypadnie Ci do gustu. Korzystaj i osiągaj! Ale prawdopodobnie masz już jakieś swoje strategie na zdobywanie ważnych życiowych szczytów. Którą zdradzisz w komentarzu?

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.