talenty jak gwiazdki
Lifestyle,  Planowanie

Poniedziałki z Gallupem: jak rozwijać swoje talenty?

W trwającym trochę więcej niż pięć tygodni cyklu #Poniedziałki z Gallupem przedstawiłam opisy wybranych talentów, należących do mojego TOP 5. Mam nadzieję, że wskazówki do rozwijania konkretnych cech pomogą Ci rozwijać się w takich obszarach jak: uczenie się, osiąganie, zbieranie, dyscyplina i indywidualizacja – nawet jeśli nie są to Twoje wiodące talenty.

Dziś słowem podsumowania tego cyklu parę refleksji na temat pracy z talentami – bez względu na ich rodzaj. Co zrobić, żeby rozwijać swoje mocne strony? Czytaj dalej!

Zrozumienie to podstawa

Aby pisać wciągające i mrożące krew w żyłach kryminały, warto poznać kluczowe elementy tego typu tekstu. A przynajmniej posiąść podstawowe zasady składni, ortografii i interpunkcji, żeby ten tekst można było przeczytać bez bólu. Podobnie, żeby rozwijać swoje talenty, trzeba najpierw poznać ich naturę.

Zrozumienie, na jakich zachowaniach bazują poszczególne talenty, pozwala skupiać się na każdym z nich z osobna. Łatwiej dzięki temu zidentyfikować swoje nawykowe schematy działania i ocenić, czy są one przydatne na co dzień. Rozłóż więc na czynniki pierwsze składowe Twoich talentów. W jakich działaniach się przejawia? Jakie emocje (pozytywne i negatywne) wywołuje? Jak wykorzystujesz go w pracy, w relacjach, w dążeniu do marzeń? To wszystko części, na podstawie których określisz swoje naturalne skłonności.

Obserwacja na co dzień

Wiedzieć, jak działają talenty to jedno, ale odnieść tę wiedzę do swoich działań to drugie – i jeszcze ważniejsze. Jeżeli masz nawyk analizowania swoich działań, z łatwością dodasz do niego jeszcze jeden – talentowy – kontekst. Jeśli natomiast zastanawiasz się, jak w zasadzie możesz coś zaobserwować w tej materii, polecam odrobinę czasu na wyrzucenie myśli i wspomnienia.

Będąc w ciągłym biegu i wykonując coraz to nowe zadania, ciężko jest podejmować nad nimi jakąkolwiek refleksję. Dlatego żeby zacząć, najlepiej wyznaczyć sobie konkretny, ustalony czas – może 5 minut przed snem, a może pół godziny na koniec tygodnia – i poświęcić go w całości na zastanawianie się. Wtedy możesz z lotu ptaka spojrzeć na swoje aktywności, reakcje, emocje, jakie Ci towarzyszyły. Gdy zestawisz je z dojrzałymi/niedojrzałymi aspektami talentów, znajdziesz pola rozwoju. Jest to więc połączenie obserwacji z wiedzą, jaką nabędziesz, realizując pierwszy punkt z dzisiejszego wpisu.

Porady ekspertów

Talenty Gallupa to temat, który zyskuje coraz większy rozgłos w przestrzeni internetowej. I to zdecydowany plus, jeżeli chcesz pracować nad swoimi talentami. Z łatwością pod tą frazą znajdziesz materiały związane z tym tematem – nie tylko pisane przez amatorów, takich jak ja! Szukając certyfikowanych trenerów Gallupa, trafisz na osoby szkolone i szkolące konkretnie w tym obszarze.

Ze swojej strony zdecydowanie polecam obserwować materiały Dominika Juszczyka, które zresztą już wspominałam przy opisach. Na podlinkowanym blogu znajdziesz krótkie wyjaśnienia pomagające zrealizować powyższy punkt zrozumienia (Słownik talentów) oraz książki/filmy dopasowane do konkretnych mocnych stron. Jeśli nie masz czasu lub nie chcesz czytać – rozwinięcie talentów Dominik przedstawia w podcaście Z pasją o mocnych stronach. To zarówno wyjaśnienia specyfiki talentów, jak i wciągające dyskusje między osobami, które mają je w swoich TOP 5. Można więc podpatrzeć, jak działają one u innych oraz jakie działania można podjąć, by dane aspekty rozwijać.

Jest jeszcze sposób na zdobywanie tej wiedzy w międzyczasie. W tym celu najlepiej zaobserwować Dominika na Instagramie. Pełno tam krótkich i treściwych materiałów związanych z małymi ćwiczeniami czy rozważaniami talentowymi. Uczyń więc swój instagramowy feed trochę bardziej wartościowym 😉

Cykle łączą… i pomagają?

Pierwsza seria postów blogowych dobiega końca. Połączona tematycznie talentami Gallupa miała przybliżyć specyfikę tego rodzaju rozwoju osobistego. Uważasz, że była przydatna? Chętnie zapoznam się w Twoją opinią! A może masz pomysł na inny spójny tematycznie cykl, który mógłby zagościć na łamach bloga? Czekam na informacje w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.