Lifestyle

3 książki na większą świadomość świata

W czasach lockdownu przybliżyłam tu 3 książki do podróżowania bez wychodzenia z domu, co w tamtym czasie mogło być choć namiastką marzeń o zwiedzaniu świata. Dziś, kiedy rzeczywistość zmienia się coraz szybciej i coraz bardziej nieoczekiwanie, zachęcam do zapoznania się z zestawem książek, które pozwolą ten zwiedzany świat rozumieć. 3 książki na większą świadomość świata to dobry początek, jeśli chcesz zacząć ogarniać więcej współczesności.

Factfulness, Hans Rosling

To książka o tym, jak patrzeć na fakty. Autor przedstawia 9 instynktów, którymi odruchowo kierujemy się, przyswajając informację. Bo najbardziej przerażające wydarzenia nie są dla nas największym zagrożeniem. Bo regularnie przypisujemy pojedynczym wydarzeniom zbyt wielką wagę. Bo generalizowanie na co dzień wiele ułatwia, ale to kwestionowanie kategorii zbliży Cię do prawdziwego obrazu rzeczywistości. Bo nie zawsze da się znaleźć prostą przyczynę. Bo nie możemy zatrzymywać się na pojedynczej perspektywie. To książka optymistyczna, dowodząca, że nośne złe wiadomości tylko tworzą iluzję życia w gorszym świecie.

Świadomość świata - Wszyscy kłamią

Wszyscy kłamią, Seth Stephenz-Davidovitz

To z kolei książka, w której analityk danych, dziennikarz i naukowiec udowadnia, że nie wiemy tyle o swoich znajomych, ile wiedzą o nich wyszukiwarki. Metody badania big data pozwalają na szybsze i bardziej kompleksowe wyciąganie wniosków dotyczących rzeczywistości. Zaś świadomość tego, jak je czytać, powinna być umiejętnością każdego współczesnego człowieka. Autor tej pozycji ujawnia, jakie wstydliwe myśli chowaliśmy przed innymi ludźmi, ale nie boimy się powierzyć ich wyszukiwarkom.

Jeżeli chcesz przewidzieć, czy masz szansę na drugą randkę, znajdziesz tu także słowa, których powinnaś szukać w wypowiedziach siedzącego po drugiej stronie stolika. Analiza odpowiednich danych może posłużyć nawet do określenia tego, czemu w niektórych miejscach ludzie ubodzy żyją znacznie dłużej niż w innych. Autor wskazuje czynniki, do których powinniśmy przykładać większą wagę, by stawać się bardziej świadomym i codzienności. Jest to wyjątkowo aktualna lektura, pozwalająca na samodzielne przemyślenie stanu rzeczywistości.

Świadomość świata - i statystyki
Jaka książka, taka zakładka

Statystycznie rzecz biorąc, Janina Bąk

Nie mogło się obyć bez książki promowanej wybitnym marketingowym hasłem #KUPJĄ. Ile prawdy jest stwierdzeniu padającym po „statystycznie rzecz biorąc”, dowiesz się, czytając książkę Janiny. To opowieść o podstawach statystyki, ale napisana iście pluszowym językiem. Nawet największy przeciwnik liczb nie tylko zrozumie, o co chodzi, ale także wręcz zakocha się w takim sposobie podawania informacji. I zapragnie dalej czytać bloga Janiny.

Autorka w bardzo przystępny sposób opisuje podstawowe pojęcia statystyczne oraz metody badań, które powinni znać nie tylko naukowcy. Dzięki tej lekturze zaczniesz baczniej zwracać uwagę na to, co słyszysz w mediach. I czy skala prezentowanego wykresu faktycznie rozpoczyna się od zera. Z tej pozycji dowiesz się nie tylko czy jesteś jamnikiem, ale także jak najlepiej wizualizować dane oraz co de facto świadczy o pozycji konkretnych uniwersytetów w rankingu Perspektyw. Zatem opowieść sformułowana przez Janinę z ogromną dawką humoru, to tak naprawdę wiedza, którą powinien nie posiadać, ale posługiwać się każdy świadomy członek społeczeństwa.

Od czego zaczynasz?

Przedstawiłam Ci 3 książki na większą świadomość świata, które w ostatnim czasie najwięcej zmieniły w moim myśleniu. Może którąś z nich znasz i podzielisz się swoją refleksją? A jeśli nie — od której zaczniesz? Czekam na Twoją opinię w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.