3 książki na 2021 rok
Lifestyle

3 książki na początek 2021 roku

Ferie, święta, leniuchowanie a może właśnie za dużo pracy – tak czy inaczej ostatnie podsumowanie miesiąca pojawiło się tu… w październiku. Bieżącymi refleksjami na temat kolejnych kawowych i rozwojowych lektur dzielę się na Instagramie, ale trzy z nich zasługują na lepsze upamiętnienie. Dziś więc przedstawiam 3 książki na 2021 rok.

Wirus paniki, Seth Mnookin

Ubiegłoroczna premiera od Wydawnictwa Czarnego. Jeśli wydawca i tytuł jeszcze nie przekonują Cię do sięgnięcia po tę książkę, parę szczegółów. Mnookin z dokumentalną dokładnością opisuje kamienie milowe w dziedzinie szczepionek (temat na czasie, choć covid-19 nie występuje jako jego bohater). Konfrontuje dokonania nauki z szerzonymi społecznie kontrowersjami. I – im bliżej współczesności – jak możesz się domyślać, tym rola mediów w tej historii staje się bardziej niebagatelna. Warto przeczytać nie tylko, by docenić brak wielu chorób, ale także by samemu przemyśleć konflikt między strachem a rozsądkiem i emocjami a logiką.

Myśl to forma odczuwania, Susan Sontag

To jak przysłuchiwać się konwersacji dwójki intelektualistów. Pełny zapis rozmowy z amerykańską twórczynią wybitnych zbiorów esejów (O fotografii, Choroba jako metafora, Przeciw interpretacji). Sontag daje w niej świetną lekcję na temat krytycznego myślenia. Skąd się biorą nasze schematy postrzegania? Dlaczego tak rzadko podważamy szeroko przyjęte „pewniki”? Idealny wybór, by na chwilę zatrzymać się i przyjrzeć własnemu myśleniu.

Parę cytatów z lektury Sontag

Jak podróżować, Ania Kęska

Ostatnia pozycja ma formę ebooka, autorstwa polskiej blogerki, znanej w sieci jako Ania maluje. Przeczytałam teraz, parę miesięcy po premierze – co jest bardzo dobrym rezultatem w kategorii bycia na bieżąco z publikacjami. (Rozmyślania Marka Aureliusza jeszcze czekają…).

W zasadzie jest to poradnik. Na kanwie własnych wypraw Ania opisuje, jak w łatwy sposób zbić koszty planowanych podróży. Ebook jest pełen praktycznych patentów, wyjaśnionych klarownym językiem, więc jeśli marzą Ci się dalekie podróże a nie masz wielkiego spadku – Jak podróżować zdecydownie Ci się przyda. Znajdziesz tam informacje o takich obszarach przygotowań jak szukanie lotów, dobre zakwaterowanie, lokalne jedzenie, ubezpieczenia czy patenty na pakowanie. Koszt zakupu zwróci się przy pierwszym wyjeździe.

A Ty co czytasz na początku 2021?

Chętnie dowiem się, jakie książki na 2021 rok polecasz. Podziel się w komentarzu!

3 komentarze

 • Kitka

  Hej,

  Zastanawiam się nad kupnem ebooka Ani ale właściwie od zawsze zjadałam zęby na wyszukiwaniu najtańszych lotów- co mi się świetnie udawało. Łatwo mi przychodzi planowanie budżetowego wyjazdu. Czy sądzisz, ze naprawdę jest w tej książce coś odkrywczego? Będę wdzięczna za podpowiedz. Nie chce wydać aż 100zl aby przekonać się, ze to wiedza, która od dawna znam.

  • jachymcio

   Cześć!
   Tak naprawdę to zależy, jak bardzo zaawansowaną podróżniczką jesteś. Temat lotów to tylko jedna z kwestii poruszanych w ebooku. Znajdują się tam też najlepsze tipy na szukanie noclegów, innych rodzajów transportów, jedzenia, ubezpieczenia itd. – wyjazd od A do Z. Odkrywczość tego (i każdego innego poradnika) zależy od poziomu wiedzy czytelnika. Względem mojego pojęcia o podróżowaniu było wiele odkrywczych i praktycznych wskazówek, na co sama bym nie wpadła 😉 Choć raczej określiłabym go poziomem początkującym i średniozaawansowanym w organizowaniu podróży na własną rękę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.